2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı Gerçek Saldırılarla Yapılacak

2012 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan Siber saldırılara karşı önlem alınması amacıyla  2. Ulusal SiberGüvenlikTatbikatı’nın hazırlık çalışmaları başlatıldı.

(BTK) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile (TÜBİTAK) Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından yürütülen 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı’na katılmak üzere davet edilen kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileriyle toplantı düzenlendi.

TÜBİTAK Feza Gürsey Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Sacid Sarıkaya ve TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Hayrettin Bahşi birer açılış konuşması yaptılar.

Toplantıda, TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Uzmanı Ünal Tatar tarafından tatbikatın nasıl yapılacağı vekatılımcılardanneler beklendiğine ilişkin bir sunum gerçekleştirilerek toplantıya katılan kuruluşların temsilcilerinin görüşleri alındı.

Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı’na bu yıl 100’ün üzerinde kurum ve kuruluş davet edildi. Bu yıl yapılması planlanan tatbikatta yazılı senaryoların yanında gerçek saldırılar da uygulanması planlandı. Kurumların hem kurum içi hem de kurumlar arası koordinasyon yetenekleri testedilmeye çalışılacak.

Tatbikata katılımcı kuruluşların bilgi işlem personellerinin yanı sıra hukuk ve iletişim birimlerinden de personeller katılacak.

Tatbikatlar ile kuruluşların bilgi ve iletişim sistemlerinin güçlendirilmesi, siber güvenlik konusundaki farkındalığın arttırılması, kurumlar arasındaki iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın