Kanserden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Sigara ve alkol kullanmayın

Sigara kullananlarda akciğer kanseri gelişme oranı, kullanmayanlara göre 20 kat fazladır. Akciğer kanserlerinden ölümlerin yaklaşık yüzde 90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır. Alkol doğrudan bir kanserojen olmamakla beraber, aynı zamanda tütün ürünleri kullananlarda üst solunum yolları, ağız ve yemek borusu kanserlerine neden olabilir.  Primer karaciğer kanseri, alkolik siroz zemininde de gelişebilir.

Kilo almayın, hareketsiz yaşamdan kaçının  ve konserve yiyecekleri tüketmeyin

İdeal kilonuzu korumaya çalışın.  Bol bol yürüyüş ve spor yapın.Yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durun. Hayvansal proteinleri ve özellikle kırmızı eti az tüketin.

Güneşten ve radyasyondan korunun

Kanserojenik etki deri hücrelerinin DNA’sına direk hasar verir. Ultraviyole ışınları gen mutasyonlarına yol açarak da kansere neden olabilir. Tanı ve tedavi amaçlı iyonize radyasyona maruz kalan çocuklarda lösemi riski, normal popülasyona göre daha fazladır.

Yaşadığınız çevreyi iyi seçin ve denetleyin

Yaşadığınız çevrede, toprakta ve binada asbestoz olmamasına dikkat edin. Bazı coğrafi bölgelerde topraktaki asbest nedeni ile akciğer, akciğer zarı ve karın zarında mesetelioma kanseri görülmektedir. Eski binalarda yalıtım amaçlı kullanılan asbest bir tehlike olarak varlığını sürdürmekte, binaların re-konstrüksiyonu sırasında asbeste maruziyet büyümektedir.

 

Günde en az 8 saat uyuyun

Bağışıklık hormonları uykuda artar. İmmün hücreler dinlenir.

Erken tanıya önem verin

Yılda en az bir kez check-up yaptırın.  Rahim ağzı kanseri için her yıl pap smear, meme kanseri için 40 yaş ile 50 yaş arasında 2 yılda bir daha sonra yılda bir yapılacak mammografi taramaları, 50 yaş üstü kolonoskopi ve gaitada gizli kan analizleri, sigara içenlerde akciğer bilgisayarlı tomografi taramaları ile kanserleri erken evrelerde yakalamak tedavisini  mümkün kılabilir.

Bir cevap yazın