Pet Şişelerdeki Tehlike

 Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Murat Özdemir, asıl riskin  damacanalardan ziyade pet şişelerde olduğunu ifade etti.

Özdemir, “Bir damacana 551 kez kullanılabilir. Fakat asıl tehlike pet şişelerde. Vatandaşlarımızın bu şişeleri bir kez kullandıktan sonra atması gerekir” dedi.

eskort bursa
Sağlık Bakanlığı adına bir tanesi Burdur, iki tanesi Antalya olmak üzere üç su üretim tesisine yönelik denetimler yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü, denetimlerde herhangi bir sıkıntıya rastlanılmadığını bildirdi. Halk sağlığı Müdürü Uzman Dr. Murat Özdemir, su üretim tesislerindeki sonuçların temiz olmasına rağmen, satış noktalarında kirlilik oluşabildiği, bunun içinde  özellikle tüp satılan yerde su satışının olmaması gerektiğini aktardı. Tüplerin çarptığı damacanalarda ezilme ve kırılmaların oluştuğunu anlatan Uzm. Dr. Özdemir, “Bu da mikrobiyolojik olarak üremeye hazır ortam oluşturuyor. Bunun için tüp ve damacananın aynı yerde satılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Ayrıca, damacanalar uygun koşullarda saklanmadığında, korunmadığında su güvenliğimiz tehlike altına giriyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın